Pracovní deník
Vítej, veselý chlapíku! Nikdy ses ničeho nebál, do každé práce ses hned pustil, všechno jsi dovedl. A podívejme se, také na tebe se štěstí vždycky nesmálo. Ale nedal ses.
Alokace pracovní doby v posledních 6 měsících
~~~~~~~Samizdat ▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓ 86%
~~~~~~~~školení ▓ 4%
~~~~~nový román ▓ 3%
~~~~psaní jinam ▓ 3%
editování jinde ▓ 2%
redigování knih ▓ 1%
~~~~~~~~ostatní ▓ 1%
(2024-07-01 –> 2024-12-31)
Prosinec
-
V Rozhlase spolupráce na další vánoční klikačce, tentokrát rozstřelu cukroví, a na kalkulačce hledající historické události, od kterých mají lidé k narození již blíž než k současnosti. (Spolupráce to byla čistě ideová a obsahová, programoval Petr Kočí, analyzoval Hynek Cígler.) Dále viz Datažurnál #24. Jo a konečně vyšla analýza cen jízdenek.
-
S lidmi z Melvilu jsem se domluvil na několika webinářích tvorby obsahu s AI v prvním kvartále ‘25.
-
Napsal jsem si pár dlouhodobých scraperů dat: sledují obsazenost ubytování, vytíženost segmentů na Stravě, obsah hlavních stránek zpravodajských webů. Začal jsem přecházet z Pandas na Polars, rozdíl v rychlosti je ohromující, nutnost opět přemýšlet nad syntaxí spíš mrzutá, ale zas to dostanu do prstů.
Listopad 2024
-
V Rozhlase zábavný side quest: analýza cen vlakových jízdenek. Jak dlouho dopředu kupovat, kterým částem týdne se pokud možno vyhýbat atd. Obnášela napsání několika scraperů postavených na Seleniu (navíc headless, což je prďácký) a mírně vzrušující přemítání nad metodologií. Výstup vyjde v prosinci. Jinak nadále práce na datech o literatuře, zábavný dlouhý call s mnoha lidmi z Národní knihovny i přáteli národní knihovny o formátu MARC21 a různých aspektech katalogizace. Pro další rozhlasové gigy viz Datažurnál #23.
-
Pro Universitas jsem generoval obrázky k cyklu o AI.
-
Měl jsem komorní autorské čtení z Fosilií v táborské Jednotě (krásné místo, milí lidé) a na táborských středních školách.
-
S Melvilem jsem začal namýšlet AI webináře pro první kvartál 2025.
Říjen 2024
-
Pustil jsem se do psaní druhého románu! A po deseti dnech se na to zas vykašlal a nejspíš na dlouho. Post-mortem:
-
Poznámek jsem měl víc než u předchozích knih, nějakých dvacet až třicet normostran. Jenže v nich bylo hodně tezí nebo drobných pozorování a minimum scén. Doufal jsem, že když budu každý den na hodinu sedat k počítači, ty scény za mnou přijdou, tak jako jich spousta nečekaně přišla při psaní Fosilií. Jenže ty tehdy navazovaly na jiné scény, s postavami už uvedenými do pohybu – dokážu takhle překlenout hluchá místa, ne rozjet celý román.
-
Zvolil jsem příliš chytré postavy a příliš chytré vyprávění. – „Koho to kurva zajímá?“ ptá se teď u vedlejšího stolu v hospodě jakási opilá paní jakéhosi opilého pána a lepší převedení svých vnitřních pocitů do slov jsem nenašel.
-
Zajímá mě vůbec beletrie? Vždycky mě zajímala, protože její psaní: 1/ umožňuje vést skrz jednu duši i celou společnost řezy v nových rovinách, 2/ dává příležitost vyklidnit se, promyslet věci s odstupem, 3/ přivádí do života nové kamarádstvo a dostane člověka na nová místa. V mládí jsem si k tomu všemu naivně myslel, že 4/ dovoluje žít s dobrým příjmem, nezávisle na velkých institucích a svobodně ve smyslu pracovní doby a místa. Teď se ale ukazuje, že první tři a navíc jako bonus čtvrtý aspekt víc (ne dokonale!) platí o datařině. Jinými slovy: když v příštích třech letech nevěnuju tisíc hodin svého času psaní dalšího románu, ale práci s daty, patrně se mi podaří provést víc nových řezů, víckrát vystoupím mimo všední starosti, do mého života se dostane víc nových zajímavých lidí, podniknu víc dobrodružných cest a navíc ještě místo pár desítek tisíc za autoráky vydělám spíš něco k milionu, za což bude moje sedmdesátileté já vděčné.
-
-
Popáté jsem jel na Mezinárodní festival dokumentárního filmu Ji.hlava, tentokrát jako lektor tvůrčího psaní v sekci Média a dokument. Vibe shift: v diskusích po filmech se projevuje skokově větší citlivost mladého publika, byť paradoxně občas projevovaná poněkud necitlivě k lidem na pódiu. Myslím, že je to in the long run dobře. Se svou lekcí psaní moc spokojený nejsem, vzal jsem si jako názornou pomůcku elektronickou stavebnici Voltík, jenže se ukázalo, že velká část posluchačstva nikdy v životě nestavěla elektrický obvod.
-
Samizdatí práce popsaná v Datažurnálu #21. Opět mi nejvíc času vzala lopota na datech České národní bibliografie, byl z toho i první výstup: Většinu literárních nobelistů šlo číst česky deset let před oceněním. Nikdy tu nevyšel jen Aleixandre. Plus kraťásek o návštěvnosti kin.
-
Na FSS jsem učil magisterské studentstvo čistit data. I tady spíš nespokojenost se svým výkonem, mluvil jsem moc obecně, té menšině zaujatého posluchačstva jsem nedodal dost konkrétních příkladů a tipů. Dohnal jsem to pak ještě tímto názorným sešitem.
Září 2024
-
Rozhlasové (editorské) gigy k vidění v Datažurnálu #20. Co tam k vidění (zatím) není: mega práce na zpracování České národní bibliografie a národních autorit, což v důsledku znamená, že během pár týdnů budu vědět o české knižní produkci všechno, co o ní vědět jde. (Nadsázka jen velmi mírná.) (Also: taky toho už teď vím mnohem víc o MARC 21, XML, grepu a zpracování datasetů větších než dostupná operační paměť.)
-
Pro Revue Prostor jsem napsal esej o dějinách přítomnosti, konkrétně o tom, jak nám v jejich studiu můžou pomoci kvanta dat generovaná naší elektronikou. Vyjde v prosinci.
-
Byl jsem panelistou v debatě Neviditelné řemeslo vs. AI: Kdo ovládne budoucnost knižní branže? v Knihovně Václava Havla, milý večer.
Srpen 2024
-
Na iROZHLAS.cz mi vyšel článek o východoevropských fotbalových klubech v evropských pohárech. Pro edity viz Datažurnál #20.
-
Jakubovi Jetmarovi jsem editoval jeho text o lhostejnosti českých médií k osudu novinářů a novinářek v Gaze.
-
Opět dovolená.
Červenec 2024
Dva a půl týdne dovolené. V Rozhlase (zkrácená) četba z Fosilií, taky vyšel ten Lit: Jestli vás to nebaví, tak nečtěte. Uspořádal jsem si poznámky k příštímu románu.
Červen 2024
-
Na iROZHLAS.cz mi nejvíc práce vzala esej Vojty Pišla o definicích a hranicích psychických poruch, vyjde v létě. Podařilo se mi poscrapovat data o všech zápasech všech evropských fotbalových soutěží, článek či články z toho budou v srpnu. Pro další výstupy viz Datažurnál # 18.
-
Další hezké edity Jakuba Jetmara pro Page not Found.
-
Poslední předprázdninové školení AI: s Honzou Cibulkou tentokrát pro samotné vedení ČRo.
-
Byl jsem hostem podcastu Lit – můj první živý podcast před publikem. Vyjde v létě.
-
Naučil jsem raspberry automaticky vyrábět tento dashboard Knižního peoplemetru, tedy co si lidé za poslední měsíc nejvíc přidávají na Databázi knih a Goodreads. Lednická-Lukášková-Špitálníková o parník na špici.
-
Uspořádal jsem si poznámky k příštímu románu. Už je jich pár set, že by byl na podzim čas zase začít psát?
-
Končí můj půlroční experiment s méně workholickým režimem: nepracoval jsem ani jednu sobotu a jen 16× jsem sedl k práci po 18. hodině. Závěr: bylo to naprd, cítím se pořád stejně vyčerpaně, nejspíš jsem neudělal několik príma věcí, moc nového jsem se nenaučil a cyklistice jsem taky nedal víc, protože k čemu volná neděle, když prší – lépe si na takový den nechat trochu práce a na kolo sednout v týdnu. Tedy zpět k Tolstému: „Nelenošit, nepospíchat.“
Květen 2024
-
Na iROZHLAS.cz opět za sporťáka: Jezdci F1 nejčastěji umírali v jiných kategoriích, Vypnout u 2:0, anebo pustit na posledních pět minut? Hokejové mistrovství pro ty, kteří na něj nemají čas. Pro další díla datového týmu viz Datažurnál # 17.
-
Jakubovi Jetmarovi jsem zeditoval další texty pro prima nový web Page not Found.
-
Filipovi Dřímalkovi jsem oponoval anglický překlad jeho knihy Budoucnost nepráce.
-
U hokeje jsem splácal hodiny, které vedle času ukazují i korespondující úryvek z české beletrie. Teď mám vyplněno 54 % z 1440 minut dne a začíná to být docela fuška.
-
Pro magazín Host jsem napsal esej o enshittifikaci internetu. Vyjde během června.
Duben 2024
-
Poprvé jsem byl porotcem filmového festivalu: na Academia Film Olomouc jsem pomáhal vybrat nejlepší krátký film. Tradičně skvělá akce a po nějaké době opět zúročení bakalářského titulu z filmové vědy. Also, napsat takový ten dopisek „porota rozhodla…“ je mega těžké, zeptejte se mě, jak to vím.
-
O AFO i o dubnové práci pro Samizdat detailněji píšu v Datažurnále č. 16. Co se nevešlo: s Vojtou Pišlem a Kristi Pšorn Zákopčanovou jsme vymýšleli, jak vizualizovat proměny a limity vědeckého poznání v psychiatrii pro Vojtův longread, hezké to bude.
-
Jedno školení LLMs na FSS MUNI, jedno v Rozhlase.
-
Pro 404/Nenalezeno jsem zeditoval první článek Jakuba Jetmara, pleasure as always.
-
Pořídil jsem si druhé, menší Raspberry Pi a hrál si s natáčením časosběrných videí. Do pracovního logu to dávám proto, že jsem při tom nečekaně zmnohonásobil své dosavadní znalosti Linuxu.
-
Abych nekopíroval svoje funkce a skripty pro scrapování webů nebo generování grafů z projektu do projektu, udělal jsem z nich balíček Tvoje máma 3000.
-
Naměřil jsem si nejméně napracovaných hodin od července, ale to jsou ty potíže s metrikami: bylo tam hodně načítání (budu do Hosta psát o enshittifikaci internetu), učení se (pajplajnuji už rozhodně lépe, než jak například hraju míčové sporty), blbnutí s daty, které se zprvu nejevilo jako práce (nakonec z toho bude srandačlánek o hokeji před mistrovstvím), a také koukání na filmy (zaevidoval jsem pouze hodinové setkání poroty).
Březen 2024
-
Na iROZHLAS.cz mi vyšel datačlánek o 30 letech Českých lvů. Pro další rozhlasové gigy viz Datažurnál č. 15.
-
Začal jsem pracovat na dvou jarních datačláncích: vyprávění o tom, jak se Formule 1 stávala bezpečnějším sportem, a pohledy na „velikost“ Franze Kafky v různých dimenzích (počty překladů či pozice na žebříčku významnosti osobností podle opečovávanosti jejich wiki profilů). Rozběhl jsem další sběr dat, která se zúročí časem: scrapování informací o knihách z různých čtenářských portálů, říkám tomu „knižní peoplemeter“. S tím souvisí pořízení Raspberry Pi 5 jako 24/7 scrapovací a počítací mašiny; jsem nadšený z toho, jak rychlá ta věc je.
-
Velké jazykové modely jsem tentokrát školil na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity (lidi z různých ústavů, největší zastoupení měl KISK) a dvakrát v Českém rozhlase (lidi od klávesnic a mikrofonů).
-
Moje první autorské čtení: ve vile Thonet v Bystřici pod Hostýnem.
-
V OneHotBook vyšly Fosilie jako audiokniha.
Únor 2024
-
V Samizdatu příprava datového článku o 30 letech Českých lvů, který vyjde zkraje března. A vedle toho další práce, která se zúročí časem: testy lokálně běžících velkých jazykových modelů nebo scrapování poledních menu (již teď víme, že pátek není zrcadlem týdne, nýbrž dnem řízků). Pro seznam věcí, co jsem editoval, viz Datažurnál # 14.
-
Školení velkých jazykových modelů v PAQ Research.
-
Brněnský křest Fosilií. Dva dny poté účast v talk show Camping s Ondřejem Cihlářem (moje první talk show!) v CAMPu.
Leden 2024
-
V Samizdatu všední edity, Datažurnál # 13, týmový výjezd do Jimramova.
-
Školení velkých jazykových modelů v agentuře Knowlimits.
-
Po měsících oživení kurzu online rešerší, práce s textem a drobných automatizací – obnovená premiéra v Akademii ČTK.
-
První editorský průchod 1,2M znaků knihy o urbanismu od Petera Bednára. Námrd!
-
V Pasece schůzka nad dalšími plány na psaní. (Nic, co by se stihlo do letošních a nejspíš ani příštích Vánoc.)
-
Po večerech rozšiřování webu: slovník interesantních pojmů, mediálně-archeologická rekonstrukce odkazů z finmagových newsletterů a dokonce z Delicious (až do roku 2004!).
-
Rozhovor v Tvaru, vedle kterého vyšla ukázka z mojí nedokončené prózy Pražské léto z roku 2019.
-
(Pro mě) zábavné povídání s Petrem Michálkem v podcastu Kam jdeš?
Prosinec 2023
-
Ven šel seriál datačlánků o hitparádách, ve kterém jsem byl datovým supportem hlavní autorky, Anety Martínkové:
-
Rádiím vládnou Kryštof a Chinaski. Českou tvorbu zastupují muži s kytarami, taneční hudbu dovážíme
-
Výrazný refrén, tři a půl minuty, rocková aranž. Rádia hledají hity, které zaujmou, ale nepřekvapí
-
Rap si pouštíme sami, v rádiích na něj nepřišel čas. Dramaturgové se bojí sprostých slov a stížností
-
Čekání na českou Adele. Hitparádám dominují muži, v ženském koutku prohrávají Češky s cizinkami
-
Hudební periferie Česko. Labely sem přišly prodávat zahraniční nahrávky, ne generovat místní hvězdy
-
Viz také repozitář s daty a výpočty.
-
-
Taky jsme v Samizdatu udělali a vyhodnotili rozstřel klasických vánočních dárků. Na Silvestra jsem přichystal letošní rekapitulaci s pár propočty, jak daleko v minulosti některé zdánlivě nedávné události jsou. A taky jsem završil první sezonu newsletteru Datažurnál: # 12: Když žebříčky škodí.
-
Vystoupil jsem ve Vinohradské 12 (Skleněný strop, nedůvěra ve výkon i složitá témata. Co všechno brzdí popové zpěvačky v Česku) a v Hovorech Plus (Naučit něco umělou inteligenci často zabere víc času než to udělat postaru ručně. Umí být ale hodně užitečná, říká datař Kašpárek). Nabrali se mnou rozhovor do Tvaru, který vyjde po novém roce.
-
Práci s GPT a dalšími velkými jazykovými modely jsem školil v ČRo (specificky webeditorstvo) a ČTK.
-
Pro Jan Melvil Publishing jsem napsal text na zadní stranu obálky knihy Úsvit všeho.
Listopad 2023
-
Nejvíc času mi vzala práce na analýzách toho, co (ne)hrají česká rádia. (Vychází na iROZHLAS.cz v prvním prosincovém týdnu.)
-
Připravil jsem listopadový Datažurnál.
-
K tomu dva kraťasy: nuda v F1 a vánoční písničky.
-
Opět jsem školil využití GPT v České televizi, tentokrát lidi z výroby.
-
Pro Nadační fond nezávislé žurnalistiky jsem vyhodnotil 24 žádostí o podporu.
-
V H70 mi vyšel hejt na Microsoft Word.
-
Přečetl jsem a s Klárou Vlasákovou vyhodnotil 8 povídek zaslaných do středoškolské literární soutěže Genderiáda. Na FSS MUNI jsem pak debatoval s účastnictvem.
-
V Praze jsme pokřtili Fosilie, hezké to bylo.
-
Poskytl jsem rozhovory Aktuálně a rozhlasovému pořadu Hovory Plus. (Ten půjde ven v prosinci.)
Říjen 2023
-
Spoustu času mi zabrala převážně radostná práce na propagaci Fosilií. Mmj. rozhovory se Štěpánem Kučerou v Právu a s Jonášem Zbořilem na Seznam Zprávách.
-
V Samizdatu jsem se společně s Anetou Martínkovou pustil do analýzy toho, co hrají česká rádia. Výstupy na přelomu listopadu a prosince. Další datavěci k nalezení v Datažurnálu #10.
-
Školení GPT v redakční práci pro Media Development Investment Fund (poprvé anglicky) a pro Ženy v médiích.
-
Pak už jen drobné edity pro Universitas a Filipa Dřímalku.
Září 2023
-
Po deseti letech od prvního nápadu a třech letech od napsání první věty vyšly Fosilie.
-
Druhý fotbalový datačlánek: Nejen pražská S. Prvoligová derby zvedají návštěvnost, jitří emoce a tvoří soutěže uvnitř soutěže. A první klimačlánek: Sen o Vánocích bílých stále častěji zůstává snem. Jistota není ani na Lysé hoře.
-
Další projekty Samizdatu představeny v Datažurnále #9.
-
Školení GPT v redakční praxi v brněnské a pak i pražské České televizi a také na semináři Biomateriály a jejich povrchy ve Vyšším Brodě (láska! a merch triko z mega příjemné bavlny).
Srpen 2023
-
Oscrapoval jsem si data z Fortunaliga.cz a dalších zdrojů a pustil se do volného seriálu fotbalových článků s mírným společenským přesahem: Čtvrtina prvoligových fotbalistů je ze zahraničí. Trenéry ale kluby pořád vybírají doma a na Slovensku
-
Stejně jako v předchozích měsících, kdy jsem to zapomněl zmínit, jsem připravil newsletter Datažurnál: # 8: Když kamerová auta spí, my bdíme – feat. odkazy na články, které jsem v srpnu editoval.
-
V Pasece finiš Fosilií: plán marketingu, texty na obálku. Vydání 13. září, křest někdy na podzim, patrně v Praze i v Brně.
-
Též finiš knihy Budoucnost nepráce Filipa Dřímalky.
-
Experimenty s Code Interpreterem, pluginy ChatGPT a LLaMA2 pro podzimní školení práce s velkými jazykovými modely.
Červenec 2023
-
Dva týdny dovolené, hezké to bylo.
-
Před odjezdem jsem přišel povídat o českém filmu do Vinohradské 12.
-
Po návratu jsem dělal korektury románu Fosilie.
Červen 2023
-
Dokončil a vydal jsem seriál datačlánků o 125 letech české kinematografie:
-
K tomu jsem v Samizdatu/na iROZHLASe (spíš symbolicky) zeditoval seriál Společnost nedůvěry.
-
Školil jsem GPT v Nadaci OSF.
-
A hlavně – do Paseky jsem po druhém kole redakce poslal již téměř finální rukopis románu Fosilie.
Květen 2023
-
Velkou většinu času mi vzala příprava seriálu datačlánků o 125 letech české kinematografie. Vyjde na iROZHLAS.cz v červnu. Jednoznačně nejpracnější publicistika, na které jsem kdy dělal: scrapování a čištění dat Filmového přehledu, hledání různých pohledů, nabírání odborníků a odbornic, programování funkcí pro export tabulek a dalších objektů z pandas do irozhlasího systému. Napsat přes 25 normostran bylo vlastně to nejjednodušší.
-
Editoval jsem data-noir trilogii Honzy Bočka Kam mizí léky: 1. díl, 2. díl, 3. díl.
-
Pro Voxpot jsem zeditoval jeden text – Právo samosprávy na sebedestrukci.
-
Vystoupil jsem v panelu o AI na Novinářském fóru.
Duben 2023
-
Naprogramoval jsem Gustu, promptovací procesor pro GPT. Umožňuje přistupovat ke GPT 3.5/4 skrz malé okno, vybírat z předpřipravených nebo vlastních šablon promptů, automaticky logovat dotazy i odpovědi.
-
V Samizdatu jsme poskládali nabídku školení. Nejvíc práce mi tu dala explorace dat Filmového přehledu pro seriál článků, který vyjde v červnu. Mega zajímavé věci tam jsou!
-
Skoro půlku produktivního času jsem strávil nad rukopisem Filipa Dřímalky, launch snad už v květnu.
-
Zeditoval jsem pět článků pro Voxpot.
Březen 2023
-
V Samizdatu spousta editování: Honza Boček psal o čekací době na zákroky a o úmrtnosti na nemoci srdce, Klára Filipová o sociálních sítích a duševním rozpoložení dospívajících.
-
Připravil jsem nový Datažurnál.
-
A různé drobnosti kolem: hraní si s ChatGPT (nechal jsem jí roztřídit 1000+ článků do rubrik, šlo jí to), scrapování dat o českých filmech a jejich explorace pro seriál článků.
-
V Melvilu jsem odškolil využití skriptů a AI v redakční a tvůrčí práci.
-
Pro Voxpot jsem zeditoval pět textů, pro Universitas jeden.
-
S Filipem Dřímalkou jsme se dostali za půlku jeho knihy o práci v éře AI, ven půjde před prázdninami.
Únor 2023
-
V Samizdatu jsme dokončili web a připravil jsem další newsletter Datažurnál. Pro iROZHLAS.cz jsem napsal analýzu nového kalendáře mistrovství světa Formule 1 a proměn šampionátu v čase.
-
Pro sborník Neviditelné řemeslo píšu esej o využití převážně vlastního softwaru při editování. Souběžně s tím provádím systematické pokusy s GPT-3, využiju je při březnovém školení v nakladatelství Melvil.
-
Pro Voxpot jsem zeditoval sedm textů.
-
Napsal jsem dva články o umělé inteligenci pro papírovou Heroinu.
-
S Filipem Dřímalkou dál pracuji na jeho knize o AI a budoucnosti práce.
-
Začal jsem používat vlastní fakturační skript Ugo.
Leden 2023
-
Do Paseky jsem poslal prokrácený rukopis románu Fosilie, vyjít by měl v září. Z přibližně 75 tisíc celkem napsaných slov jsem se proškrtal na 54 tisíc. Chválím se.
-
V Samizdatu jsem mimo editování otextoval nový firemní web a přichystal první newsletter o datech, veřejný launch během pár týdnů.
-
Na Seznam Zprávách vyšla moje recenze filmu Bílý šum.
-
Pro Voxpot jsem zeditoval rekordních 11 článků.
-
Kanceláři Jakub Cigler Architekti jsem pomáhal rozvíjet koncepci stavby pro jednu soutěž. Do té se nakonec z administrativních důvodů rozhodli nepřihlásit, nicméně deadline stále neuplynul a proto z pověrčivosti zatím nechci prozrazovat víc. Byla to každopádně skvělá zkušenost a mohla z toho být krásná věc, na kterou by se vzpomínalo dekády. Jestli chcete něco postavit a umíte pořešit technikálie, ozvěte se mi, dodám nápad a příběh!
-
S Filipem Dřímalkou jsem se pustil do práce na jeho knize o AI a budoucnosti práce.
Prosinec 2022
-
V Samizdatu/na iRozhlase jsem nejvíc času strávil editováním trilogie Honzy Bočky o psychoterapii: první, druhý, třetí díl. Nadstandardně mě zaměstnal i longread Kláry Filipové o lékařské posudkové službě.
-
Vedle editování jsem spolupracoval na brsalátovém rozsřelu: generoval jsem ilustrace ve Stable Diffusion a vystupoval jsem v Newsroomu ČT24.
-
Pro Voxpot jsem zeditoval 3 a pro Universitas 1 článek.
-
Pro nakladatelství Melvil jsem napsal text na obálku knihy Nové zbraně vlivu.
-
Rozloučil jsem se s psaním newsletterů pro Finmag, a to přehledem celých šesti let. Vytvořil jsem stránku s tlačítkem přesměrujícím na náhodný doporučený článek.
-
Dál jsem krátil a upracoval rukopis románu Fosilie.
Listopad 2022
-
V Samizdatu/na iRozhlase jsem pokračoval datovou kuriozitkou o F1: Rekordní Verstappen, nezaměstnaný Schumacher. Slavné jméno v F1 pomáhá, ale nestačí.
-
Editoval jsem tam toho víc, v listopadu ale vyšlo jen toto: ‚Dřív mi doroste ruka, než se dočkám spravedlnosti.‘ Stát při vyřizování podpory nedodržuje vlastní lhůty.
-
Pro Voxpot jsem zeditoval 9 a pro Universitas 2 články.
-
Přispěl jsem do knižní ankety Deníku N.
-
O můj román Fosilie, který jsem psal od října 2020 do května 2022, projevili zájem v Pasece. V listopadu jsem rukopis pokrátil na 86 procent původního rozsahu.
Říjen 2022
- V Samizdatu/na iRozhlase jsem měl svoji datařskou autorskou premiéru:
- Zeditoval jsem tam tyhle články:
- Na vesnici těžká váha, v metropoli muší. Obecní volby dávají voličům mimořádnou sílu, jenže jenom někde
- Sociální demokraté, kteří se stali nestraníky, i řezník, který se stal školníkem. Všechna data k volbám
- Nemělo by nás jít žalovat. Ministerstva si na rozsudek o klimatu stěžují u Nejvyššího správního soudu
- Pětina Čechů loni dýchala nebezpečné množství benzo(a)pyrenu. Kvůli topení v kotlích může být hůř
- Zařídit dávky, naučit s bílou holí. Nemocnice nestíhají pomáhat zpět do života, stát suplují neziskovky
- Na Universitas mi vyšel rozhovor s dokumentaristou Ivo Bystřičanem.
- Zeditoval jsem 6 článků pro Voxpot a 7 pro Universitas.
- Pro Finmag jsem napsal newsletter Co nešlo a už jde, a co šlo a nejde už.
Září 2022
- V Samizdatu/na iRozhlase nás zaměstnaly komunální a senátní volby. Zeditoval jsem tyto články:
- Skokani voleb. Křížky pomáhají titulovaným, ženám a kandidátům ve středně velkých městech
- Kdo mandáty získal, kdo ztratil a komu se dařilo a nedařilo v koaličních kandidátkách
- Rozklad ANO a naschvály koaličních partnerů. Co míchalo rozložením sil na brněnském magistrátu
- Jak se liší stranické, věkové i genderové složení kandidátek? Milion komunálních politiků v přehledné aplikaci
- Příbuzný s heslem v nebi. Digitální dědictví řešte v předstihu, hrozí ztráta fotografií i peněz
- Jižní Morava má naději klimatickou krizi ustát. Výzkum modeluje extrémní scénáře v šesti obcích
- Zeditoval jsem zbylou 1/3 (zhruba 40 000 slov) rukopisu knihy Všechny cesty vedou k válce Vojty Boháče.
- Po prázdninách jsme se s Peterem Bednárem vrátili k práci na jeho knize s pracovním názvem Lepší města.
- Pro Finmag jsem napsal newsletter o generování grafiky a textů umělou inteligencí a pro papírový Finmag dvoustranu o ikonických produktech, které se přestaly vyrábět.
- Mnoho večerů jsem totiž pronikal do text-to-image modelu Stable Diffusion.
- Měl jsem tu čest přicmrndávat na svatebních novinách pro novomanžele Kristi a Toma.
Srpen 2022
- V Samizdatu/na iRozhlase mi rukama prošly tyto články:
- Obavy o soukromí dětí. Zahraniční úřady zakazují školám služby od Googlu a Microsoftu, Česko tápe
- Stránka, na níž lidé žádají o příspěvek na dítě, posílá informace do USA, někdy včetně adres
- Piráti i komunisté vytahují na volitelná místa mladé. U prvních to jsou kandidáti do 36 let, u druhých do 64
- Jízdní řády se v Brně stále nevrátily k intervalům před covidem. Řidičů je málo, další hrozí protestem
- Zákon soudům nařídil zveřejňovat rozsudky. Vyhláška ale přikáže začernit názvy úřadů a firem
- Zeditoval jsem 2/3 (zhruba 80 000 slov) rukopisu knihy Všechny cesty vedou k válce Vojty Boháče.
- Napsal jsem si při tom malý skript, který umožňuje se samostatnými dokumenty obsahujícími jednotlivé kapitoly (jinak to kvůli termínu nešlo) pracovat jako s jedním textovým objektem, například v nich fulltextově hledat (< 1 s) nebo vizualizovat délky podkapitol. Ohromně šikovná, ale taky narychlo naprasená věc, kterou musím při práci na dalším podobném projektu dotáhnout a odokumentovat; zatím zůstává ve fázi neveřejného prototypu.
- Pro Finmag jsem napsal newsletter s výběrem letního čtení.
- Pohrál jsem si s datasetem významných osobností. K praktickému využití v podzimních článcích.
- Dokončil jsem odbornou korekturu bookzinu Legendy Formule 1 - Kompletní příběh.
Červenec 2022
- První dlouhá dovolená od posledního léta. Napadlo mě při ní vést si pracovní deník.