Michal Kašpárek

Tvořeníčko s dětmi

Druhý rok lockdownu si říká o sepsání osvědčených nápadů, jak doma zabavit dva předškoláky. Přidávám je chronologicky, nové dolů:

1. Vystřihovánky a papírové modely

Spoustu pěkných vystřihovacích stránek ze starých časopisů najdete na Flickru, třeba ve skupině Vintage Crafts, Print and Make Paper Toys. Stáhněte v nejvyšším rozlišení, vytiskněte, podlepte čtvrtkou a mějte trpělivost.

2. Fázová animace

Potřebujete: libovolný fotoaparát a stativ. (A základní povědomí o principu animace.)

Tipy pro přípravu: nejsnazší je rozhýbat například oblíbenou hračku nebo plastelínové panáčky, o něco náročnější na disciplínu a komunikaci je animovat přímo dítě nebo rodiče, například neviditelnou rukou přetahovat herci čepici přes hlavu a podobně.

Tipy na plac: 1/ asi nejtěžší je naučit dítě, aby mačkalo spoušť bez hýbání aparátem a stativem, 2/ na přístroji ručně nastavte čas, clonu, barvu bílé i zaostření, aby výsledek kvůli automatice neproblikával.

Tipy na postprodukci: jistě najdete spoustu přívětivých aplikací, které vše spojí do animace za vás, ale já jsem náhodou zjistil, že to dovede i naprosto nepřívětivý program ffmpeg ovládaný z příkazové řádky. Má to jednu výhodu – jakmile se s tím sžijete, generování animací vám vezme jen pár sekund.

Po instalaci stačí ve složce s fotografiemi vložit do příkazové řádky tento příkaz, přičemž parametry za -start_number a -i v příkladu odpovídají tomu, že má film začít fotkou IMG_0236.JPG (skončí se automaticky u poslední):

ffmpeg -framerate 10 -start_number 0236 -i "IMG_%04d.JPG" -c:v libx264 -r 10 -s 1200x800 -vcodec mpeg4 -vb 8000k -strict experimental -qscale 0 output-mpeg4.mp4

Pro rychlejší animaci zvyšte číslo za -r, pro pomalejší ji naopak snižte. Ostatní bordýlek zařídí, že bude výsledný formát kompatibilní s instastories.

3. Voltík I.

Báječná variabilní stavebnice, která s pomocí rodiče zabaví (aspoň některé) děti od tří let výš, byť edukativní účely plní spíš až u školáků. Top sestava je ta, ve které budete vy i dítě držet drátek – a jakmile se navzájem dotknete, třeba nohama pod stolem, Voltík zabzučí.

4. Omalovánky

Je to hrozně basic, ale mě to například dlouho nenapadlo – jakoukoliv postavičku či věc má vaše dítě rádo, googlujte obrázky s jménem nebo názvem plus „coloring page“. Výborný poměr úsilí a vděku.

5. Když nemůžete do knihovny

Městská knihovna v Praze nabízí k volnému stažení stovky e-booků, mezi nimi i spoustu klasik pro děti. Co bavilo děti i mě:

6. Sluneční soustava ve vaší ulici

Tip na toulky po hoodu: spočítejte si, jak velké by byly planety Sluneční soustavy a jak daleko od sebe, kdyby bylo Slunce právě tak velké jako vaše dítě. Pomůže vám moje tabulka – pro zadání výšky si ji stáhněte přes Soubor → Stáhnout.

@otecfura přetvořil nápad v praktičtější udělátko nad mapovou vrstvou.

7. Vlaštovky

Jsou i lepší než basic stíhačka a nejsou ani o moc složitější: prima návody má stránka Fold’n’Fly.