Michal Kašpárek

Nástroje, které mi šetří čas a zpříjemňují práci

Moje práce při pohledu zvenčí spočívá hlavně v editování a psaní, ale to jsou vlastně až její úplně poslední fáze. Na začátku je sběr informací a jejich organizace. K tomu používám kombo dvou služeb: vlastní nápady, zaslechnuté tipy nebo zajímavé pasáže z četby vyťukávám nebo vkopírovávám do Google Keep, odkud je zhruba jednou za měsíc vytřídím do své osobní databanky v Notion. To je nenápadný, mocný nástroj, ve kterém lze pojmout ohromné množství informací a přitom v nich udržovat pořádek; používám pro organizaci větších projektů i vedení docela drobných záznamů, např. jaký světelný tok a barvu světla mají žárovky v jednotlivých místnostech, abych příště koupil stejné.

Když pracuju s čísly a daty, pracuju s nimi nejraději v Jupyter Notebook. Interaktivní sešity mají jednu zásadní výhodu nad klasickými tabulkami: víc oddělují data a kalkulace. Mimo Jupyter programuju ve VS Code. (Programuju v Pythonu. Nejčastěji s knihovnami pandas pro analýzu a zpracování dat, BeautifulSoup pro scrapování webů a OpenAI pro přístup k ChatGPT.)

Píšu v markdownu, což znamená, že píšu do holých textových souborů, ve kterých případné formátování vyznačuju tu křížkem (mezititulek), tu podtržítkem (kurzíva). Má to samé výhody: triumf obsahu nad formou nebo kompatibilitu se všemi platformami a spoustou praktických nástrojů. Hlavně ale existuje nepřeberně markdownových editorů s minimalistickým rozhraním, ve kterých vidíte na obrazovce jen text a nic jiného. Sám jsem si z nich vybral Typoru. Do formátů, se kterými pracují ostatní, exportuju Pandocem – přímo z Typory, nebo přes příkazovou řádku, což chce malou chvilku učení, ale v různých situacích to pak šetří čas, třeba když chci napsané vyexportovat do pěkného PDF a číst z papíru.

Dva šikovné nástroje pro Windows: Chocolatey umožňuje instalaci, hromadný upgrade i odinstalaci aplikací z příkazové řádky. AutoHotKey doplňuje text a spouští makra vyvolaná klávesovými zkratkami. Svůj skript (rozuměj: porůznu ukradené a předělané skripty) jsem vyvěsil na Githubu, třeba pomůže.

Pro mobil doporučuju Můj vlak, Můj rozhlas pro poslech četby pro velké i malé, Pocket pro čtení uložených článků (umí je docela hezky číst nahlas!) a sportovní appku Strava. Tu kvůli jedné její specifické funkci: segmentům, tedy měřeným úsekům vyznačených na běžeckých a cyklistických trasách samotnými uživateli. Soupeřit můžete s ostatními, nebo, což je asi zdravější, sami se sebou. Krom toho má Strava v placené verzi na webu krásný plánovač tras pracující opět s daty od uživatelů – pokud běhají jinou trasou, než tou nejkratší, má to obvykle nějaký dobrý důvod.

Jediný konkrétní hardwarový tip: z německého e-shopu Candy Keys jsem si pořídil mechanickou klávesnici Anne Pro 2 se spínači Cherry MX Blue. Hmatový i sluchový zážitek z klapání kláves se neomrzel ani po letech. Chybějících kurzorových kláves se bát nemusíte, zastanou je funkční klávesy v pravém dolním rožku. S tabletem nebo telefonem ji propojíte přes Bluetooth.

(Napsáno v listopadu 2020 pro newsletter Finmagu. Aktualizováno v září 2022. Inspirováno šikovným webem Uses This, který jsem znovuobjevil při hledání náhrady za Evernote, a na kterém jsem narazil na Notion.)