Michal Kašpárek

Nástroje, které mi šetří čas a zpříjemňují práci (a cestování)

Jasně, že když s kolegy potřebuju spolupracovat na tabulce, založím ji v Tabulkách Google, a když musím řídit, nechám se navigovat Waze. Poznámky mám v Evernote, jako všichni. Párkrát jsem ale se štěstím narazil na software nebo službu, které nejsou průmyslovým standardem, a přitom je považuju za nenahraditelné. Třeba vám výčet pomůže.

Software

Jedu na Windows 10. Software instaluju a udržuju aktuální prostřednictvím command-line utility Chocolatey, která ušetří hodinu času při přechodu na nový počítač a následně vás zbaví okýnek, že byste měli upgradovat to nebo ono. Na externí disky zálohuju Cobianem, kde nastavím co kam a jednou za půl roku to nechám přes noc běžet. Některé z těch disků šifruju VeraCryptem.

Články, beletrii i obsah těchto stránek píšu jako prosté textové soubory, ve kterých vyznačuju zvýraznění, odkazy nebo odrážky podle pravidel Markdownu. Takže: když chci něco kurzívou, dám kolem _podtržítka_. Líbí se mi na tom jednoduchost, preference obsahu před formou, nezávislost na platformě a hlavně obrovský výběr nástrojů, ve kterých můžu texty upravovat nebo z nich generovat webovky. Píšu v Typoře, která je stabilní a krásná. Do dalších formátů (DOC, HTML) převádím surové texty Pandocem, se kterým si Typora rozumí, takže netřeba řešit příkazovou řádku.

Web si ze zdrojových texťáků nechávám seskládat Jekyllem, který sice není tak intuitivní jako WordPress, ale za večer pochopit jde a pak už je jednak úplně neviditelný a jednak generuje rychlejší a hůře hacknutelné statické stránky. Hostuju je na Blueboardu, velká spokojenost.

Pro urychlení a zpříjemnění práce s počítačem vřele doporučuju utilitu AutoHotKey, která sleduje, co mačkáte do kláves, a bez ohledu na kontext na to reaguje zadanou akcí. Nastavení opět není úplně intuitivní, ale do hodiny ho myslím pochopíte. Třeba vám kromě dokumentace pomůže můj vlastní skript: nastavuju jím vlastní klávesové zkratky (CTRL+ALT+T mi otevře prohlížeč a v něm seznam úkolů) nebo nechávám zadávat typograficky správné znaky (z „–“ je „–“, třeba v komentáři na Facebooku).

Ještě by se mohlo hodit: e-booky konvertuju v Calibre a videa z webových stránek stahuju (nebo z nich extrahuju zvuk do MP3) nenahraditelným youtube-dl.

Webové služby a mobilní appky

Seznamy úkolů, dobrých článků do newsletteru nebo tipů na výlety si vedu v Trellu. Pravidelné nebo něčím podmíněné úkoly si do Trella automaticky vkládám přes IFTTT, skvělou a relativně málo známou službu, která velice jednoduše umožňuje „programovat“ webové aplikace a sociální sítě.

Velkou většinu článků čtu v Pocketu, kam si novinky z oblíbených webů nechávám ukládat právě přes IFTTT. Rešerše chodím dělat do Moravské zemské knihovny, která má přístup do fulltextové databáze článků z českých médií Anopress.

Na telefonu mi běží Android. Záznamník Smart Recorder krásně čistí hlas od šumů, jako jsou kafemlýnky. Dokumenty skenuju do PDF přes Office Lens. Na podcasty mám Podcast Addict. Na nákup jízdenek a hlavně informace o nástupištích, řazení vagónů a zpožděních Můj vlak.

Hardware

35litrový batoh FÖRENKLA z Ikea je nejspolehlivější a nejpraktičtější věc, kterou jsem kdy vlastnil. Mám rád i sluchátka Marshall Major III Bluetooth. Čtu hlavně na čtvrté generaci Kindlu Paperwhite, která je podsvícená a voděodolná, což využívám při uspávání dětí a ve vaně.